Tagi

Do sklepu Pani Kasi Sosenko po prostu MUSIAŁAM wrócić, te wszystkie pękate biedermeiery, wysmukłe empiry i szlachetne Ludwiki Filipy śniły mi się po nocach.
No i zdecydowałam się na ten:

 

 

Bo fuksja, czy można oprzeć się fuksji?

 

 

 

 

Albo temu skrzydlatemu sfinksowi na finezyjnie poskręcanym uchu:

 

 

(Gdzieś wyczytałam, że te skrzydła to efekt skrzyżowania z hydrą, więc sami rozumiecie….  😛    )

Dekielek wydaje mi się dobrany, dzbanki tego typu miewają zazwyczaj płaskie dekielki w kształcie odwróconego garnka – i także ze sfinksem, a tu kanelowane trzymadełko i ładnie pasujący kolorystycznie wzór floralny:

 

 

 

Natomiast oznaczenie wciąż sprawia mi trudność. Odnalazłam na „Antyczku” podobne dzbany, forma niby taka sama, ale po dokładnym przyjrzeniu się można znaleźć istotne różnice.

 

 

Zacznijmy od ucha, na pierwszy rzut oka identyczne, ale w moim dzbanku wszystkie „uszne wystajączki” są wyraźnie słabiej wywinięte, prostsze.

 

 

Różni się także siedzący na nim sfinks, ten mój ma zauważalnie mocniej ugięte przednie łapy i zaokrąglone skrzydła.

 

 

 

No a sygnatura, ech… płyciutki wycisk, ileż ja się namęczyłam, żeby go odnaleźć, rozczytać, a fotografia to już w ogóle masakra…

 

 

 

 

Z ostatniej chwili:

O kurła, jednak… chyba to jest TO !!!!!

 

 

 

Mam nadzieję, że ktoś mądrzejszy ode mnie potwierdzi moje przypuszczenia.

 

 

http://antyczek.pl/serwis-porcelanowy-sfinks-schlackenwerth-xix-wiek.html Pfeiffer & Loewenstein Schlackenwerth, Bohmen, (dawne Austro-węgry, Bohemia dziś Ostrov w Czechach) 1873-1895.

http://antyczek.pl/okazaly-dzbanek-kawowy-w-typie-empire-zdobiony-sfinksem.html Johann Moehling Porzellanfabrik (dzisiejsza Bohemia w Czechach). 1849-1875.

http://antyczek.pl/autorski-dzbanek-recznie-malowany-i-sygnowany-wyciskanym-znakiem.html