Tagi

W połowie lutego wypatrzyłam na allegro dzbanek.

 

 

Przyciągnął moją uwagę jego brudno niebieski, liściasto-kwiatowy wzór, przypominający nieco stare dekory V&B – Fausta czy Brombeere, w których zakochałam się już dość dawno.

 

Poza tym był kanciasty, co też lubię, no i wyglądał na stary 🙂

Udało mi się go kupić za śmieszną cenę, o ile pamiętam, nikt nie licytował – dzbanek nie był sygnowany, jedynie na dnie widniał napis „ROSE BORDER”.

 

Miałam podejrzenia, że to po prostu nazwa wzoru, ale ta informacja nigdzie mnie nie doprowadziła, choć dogrzebałam się dna internetu.
Wystawca enigmatycznie wspomniał, że Anglia i że 19 wiek, ale nie poparł tego żadnymi dowodami…
Postawiłam więc dzbanek obok moich starych Villeroy-Bochów, na talerzu Sarreguemines z końca 19 wieku, bardzo fajnie się w to towarzystwo wkomponował.

 

 

No i dziś zaglądam na fejsbukową grupę Porcelana & S(półka) i co widzę?
Wzór, od którego zabiło mi serce, ten sam ciemnoniebieski kwiatowo-liściasty.
Na talerzu.

 

 

Nawet to „ROSE BORDER” miało identyczny kształt liter, ta ostatnia „r” jakby lekko uciekała w górę   🙂

 

 

Ale najważniejsze – że talerz miał wyraźną sygnaturę.

No i zaraz wspólnie z właścicielką pięknego talerza wzięłyśmy się do przeszukiwania wszelkich dostępnych katalogów, o matko, te wszystkie zawijasy i zakrętasy znaku będą mi się chyba śnić po nocach  😛
W końcu udało się nam ustalić, czyja to sygnatura, w niewielkim przybliżeniu, bo angielskie manufaktury zmieniały swoje znaki jak porąbane, bywało, że każdy kolejny właściciel wprowadzał swoje własne, a niektóre różniły się jedynie maciupkimi detalami, jak na rysunkowych zagadkach pt „znajdź 10 szczegółów…”

Przychylamy się więc do wersji, że to BROAD STREET POTTERY w Hanley, Staffordshire, Stoke-on-Trent. G. L. ASHWORTH & BROS, (1862-68) albo MORLEY & ASHWORTH (1858-62).

 

 

Kolejne porcelanowe śledztwo mogę  więc uznać za zakończone 🙂
Fotek swojego pięknego talerza użyczyła – Jola P.
Dzięki!!!!   ❤

 

SYGNATURY

źródło:    http://s24.porcelainzone.com/index.php?opcja=SYGNATURY&kraj=8&region=132&miasto=970