Tagi

, ,

Nie wiem, jak Wy – ale ja z utęsknieniem czekam na jesień.
I to nie tylko dlatego, że nie lubię lata, słońca i upałów jeszcze bardziej, a od plażowania wolę szuranie mokrych liści pod stopami… ja po prostu patrzę w kalendarz i liczę dni do jesiennych koncertów 🙂
Bo jakoś tak się składa, że do mojej ulubionej pory roku w koncertowej rozpisce dopasowano nastrojem występy odpowiednich kapel.
Nawet więcej niż odpowiednich, bo jakie brzmienia pasują do listopadowego spleenu bardziej niż melody death metal?
Czyż na listopadową melancholię, rzewne nastroje pełne tęsknoty za tym, co odeszło i smutku, że nowe wciąż nadejść nie chce – czy na jesienną nostalgię i zadumę może być coś lepszego i bardziej przystawalnego niż „brutal-symfoniczna msza, death-metalowe nabożeństwo, okrutna, potężna i piękna celebracja, zachwycająca i zarazem bestialska ofiara.” ?
Czy istnieje jakaś inna muzyka, która mogłaby nam przynieść podobny nastrój, brzmienia wypełnione dokładnie tym, czego potrzebuje nasza osowiała, apatyczna dusza – czyli „potęgę żywiołu, dramat, tragedię, grozę, gorycz i udrękę…”
Dla mnie to wybór idealny i strzał w dziesiątkę.
Abstrahując od mojej bezbrzeżnej, wszechogarniającej i totalnie bezkrytycznej miłości do melody black metalu, oczywiście. 😉
I miłość owa, jak również żądza kontaktu z podobnymi brzmieniami, zostanie zaspokojona 14 listopada w klubie Kwadrat, w Krakowie.
Sama nie wiem, na występ której z kapel cieszę się mocniej… ponieważ, tak z głębi mojego sentymentalnego serduszka muszę wyznać, iż to chyba dźwięki generowane przez Fleshgod Apocalypse są jemu odrobinę bliższe.*
Jeśli ktoś Fleshgod Apocalypse nie kojarzy – to tutaj jest dostępna

moja recenzja albumu LABYRINTH tej formacji

z niej też pochodzą wcześniejsze cytaty.
Ale z muzyką Insomnium zapoznaję się wciąż i wciąż, i wczuwam coraz mocniej dzięki nieocenionemu Radiu HMA.
To z anteny tego radia popłynęła wprost w moje serce melodia „The Emergence” i od pierwszego dźwięku elektronicznych, delikatnych dzwonków i drżących klawiszy – absolutnie nim zawładnęła.
Dokładnie 100 sekund, nie więcej, kryształowego ideału, nieskalanego piękna, powabu i magii zaczarowało mnie aż po czubek gotycko nastroszonej fryzury….
Następne było „Swarm”, utrzymane w identycznej, niezwykle subtelnej, powalającej wdziękiem estetyce i, jak dla mnie, będące rozwinięciem motywów „The Emergence”, kolejną wariacją na temat..
Oba pochodzą z EPki „Ephemeral” i, jak się wkrótce przekonałam, 3 z 4 utworów, na niej zapisanych (wszystkie, prócz tytułowego) stanowią niesamowicie urokliwą, akustyczną całość i pozwalają mi sądzić, że chyba żadna inna kapela death metalowa nie wypuściła wydawnictwa z takim ładunkiem akustycznych subtelności, delikatnych dźwięków i romantycznych brzmień.
Następnym krokiem było zapoznanie się z zawartością krążka „Shadows of the Dying Sun” no i z każdym odsłuchem, z każdym odpłynięciem w bezkres przestrzeni, w mroki galaktyk, w niebyt – coraz mniej jestem pewna swojej opinii, wyrażonej w zdaniu, oznaczonym gwiazdką… bo w muzycznym tle każdego utworu odnajduję te cudowne brzmienia z EPki, te subtelne i misterne akustyczne konstrukcje, gitarowe słodkie tremola – wzbogacone o solidne, metalowe pierdolnięcie, o chrapliwy growl i łagodny, miękki szept.


klip (lyric video) promujący „Shadows of the Dying Sun”Official video


Ok, ok, oczy posiadam i doczytałam, że kapel będzie 3, ale po pierwsze to koncert jesienny był na dokładnie DWA świerszcze i wiatr w kominie, i do takiego tytułu nawiązuję, po drugie, to po oblookaniu (pobieżnym, przyznaję) tego STAM1NA na YT odnoszę wrażenie, że muzyka kapeli to taki wesolutki metal raczej i nijak się ma do jesiennych nastrojów, poezji, melancholii czy patosu.
Choć muszę przyznać, iż fiński jest najseksowniejszym językiem świata a chłopaki urodziwe wielce, i osiągnęły naprawdę wysoki level w synchronicznym machaniu blond-fryzurami, sami popatrzcie:

Jeśli ich występ przyniesie mi jakiekolwiek inne zachwyty czy emocje, to powyższe niepoważne dywagacje uroczyście odszczekam.
A póki co – skreślam kolejne dni w kalendarzu….

https://www.facebook.com/events/368134923338347/?fref=ts
link do wydarzenia na fb